top of page

 

Zirkonya kron - eksik dişleri değiştirmek için ultra modern ve süper etkili bir çözüm, daha sık gülümseyecek ve diğeri şaşkına dönecek.

Zirkonya kron ilk kez 1998 yılında Zürih Üniversitesi (İsviçre) diş kliniğinde kullanıldı ve o zamandan beri popülaritesi sürekli arttı.

Zirkonya kron aynı zamanda zirkonyum kron, zirkonyum oksit kron, zirkonya kılıf, zirkonya dişleri olarak da adlandırılır.

Zirkonyum oksit kronların imalatında kullanılan malzeme

Adından dolayı birçok hasta hedefin tamamen zirkonyada yapıldığına inanmaktadır. Ancak gerçekte sadece iç kısmı bu malzemeden yapılır, ancak dış kısım seramikte yapılır. Bu malzemelerin kombinasyonu dişlere yüksek direnç ve diğer diş kronları ile karşılaştırılamayacak bir estetik kalite sunar.

Zirkonyadaki taç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

Zirkonya seramik ve alçı modellerde bir köprü. Zirkonyum kronları bir metal seramikten daha fazlasıdır, ancak% 50'ye kadar daha dayanıklıdır;

Zirkonya oksit diş, insan vücudu ile kesinlikle uyumludur. Metal değildir ve herhangi bir alerji yapmaz;

Zirkonyumun beyaz rengi, kronların daha uzun süre kullanılmasına izin verir. Bu kronlarla, sakızdan çıkarılsa veya kırık bir çanak çömlek parçasını kırsa bile metal asla görünmez;

Zirkonyum kaplama diş plağının yapışmasını sınırlar;

Zirkonyum oksit, saf porselene göre ışığa karşı şeffaf değildir, bu nedenle gri dişler de kaplandıklarında çok estetik hale gelebilir.

Zirkonya tacı ayrıca düşük bir termal iletkenliğe sahiptir (çünkü metal parçalar içermediğinden), bu nedenle sıcaklıktan kaynaklanan rahatsız edici hisleri test etmeden sıcak yiyecek veya soğuk yiyebilirsiniz.

 

Zirkonya tacının dezavantajları:

Zirkonyum oksidin tek dezavantajı, metal-seramik veya saf seramik ile karşılaştırıldığında yüksek maliyetin çok daha fazla olmasıdır (diş kronlarının fiyatlarına bakın). Bunun nedeni pahalı olan malzeme, uygun becerilere sahip ve yüksek diş protezi gerektiren çok karmaşık ve karmaşık üretim teknolojisinden kaynaklanmaktadır.

Zirkonya kullanımı, estetik diş hekimliğinin geleceği için önemli bir aşamayı temsil etmektedir. Bu malzeme her kurum tarafından çok iyi kabul görmüştür, hastaların gülüşüne kusursuz bir şekilde entegre olur ve birçok modern diş kliniğinde rakipsiz bir estetik olan zirkonya diş kronlarını gerçekleştirmek için başarıyla kullanılmıştır.

Bu teknik, estetik diş hekimliği sektöründe geniş ölçekte giderek daha popüler hale geliyor ve popülaritesi önemli ölçüde artacak.

Alıntıdır 

Zirkonya, atom numarası 40 ve ZR sembolü olan kimyasal bir elementtir. Korozyona dayanıklı ve çeliğe çok benzeyen çok sert bir metaldir. Zirkon esas olarak nükleer reaktörlerin kaplamasında, kimya endüstrisinde, kuyumculukta, kesme bıçaklarının imalatında vb.

Zirkonyum

zirconia_restorations-780x470.jpg
bottom of page