top of page
agri1_edited.jpg

Diş Ağrısı

Ağrıyan dişin üzerinde oyuk bir bölüm varsa içinde yemek artıkları olabilir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz atarak ağzınızı gargara yapın. Kesinlikle oyuğun içini bir kürdan vs. ile kurcalamayın.Ağrıyan dişin üzerindeki oyuk kısma çok az karanfil yağına batırılmış pamuk koyabilirsiniz.Karanfil yağındaki eugenol ağrıyı hafifletir. Ancak kesinlikle diş etine değdirmeyin. Tahriş edici özelliği vardır.Midenize dokunmayacak bir ağrı kesici alabilirsiniz.Ağrıyan bölgeye kesinlikle alkol, kolonya, rakı vb. herhangi bir madde uygulamayın.

 

 

Diş Kırılması

Mümkünse kırılan parça bulunup, temiz bir gazlı beze sarılıp, serum fizyolojik veya sütün içinde saklanarak acil bir şekilde diş hekimine gidilmelidir. Kırık parça dişe yapıştırılabilir, böylece dişinizdeki madde kaybı minumum olur.

Diş Çekim Sonrası Oluşan Kanamalar

 

Çekim bölgesinden 4-6 saat kadar sızıntı şeklinde, tükürüğünüzü pembeleştirecek kadar kanama gelmesi normaldir.Çekimden 1-2 saat sonra başlayan ağız dolusu kanamalar için derhal hekiminizle irtibata geçin.Steril bir gaz tamponu yarım saat ısırarak kanamayı kontrol altına alabilirsiniz.Kırık bölgesinden kan geliyorsa, temiz bir gazlı bez veya tülbent ile kanayan bölgeye orta şiddette basınç uygulanmalıdır.Diş darbe nedeniyle kendi yuvasında yer değiştirmişse herhangi bir müdahalede bulunmadan en kısa sürede hekiminize başvurmalısınız.

Diş Tamamen Yerinden Çıktıysa

 

Çıkan diş bulunarak serum fizyolojik solüsyonu ile yıkandıktan sonra gövde kısmından tutularak yerine yerleştirilmelidir. Kesinlikle kök kısmından tutulmamalıdır.Diş temizlenirken kesinlikle ovuşturulmamalı veya fırçalanmamalıdır.Eğer dişi yuvasına yerleştiremediyseniz, en geç bir saat içinde diş hekimine ulaştırmalısınız. Bu sırada çıkan dişi serum fizyolojik veya sütün içinde saklamalısınız.Uygun şartlarda korunan ve 1 saat içinde yerine yerleştirilen dişin kurtulma şansı %90'dır.

bottom of page